Биологичното разнообразие е сложна и взаимозависимост мрежа, в която всеки член играе важна роля, като в основата стои поддържането през целия живот на сушата и водата.
От тази статия ще разберете, какво означава биоразнообразието, какво е неговото значение, както и какви са методите за защита. Ще научите, как може да е от полза наемането на Фирми за разчистване на битови отпадъци. Ще може да прочетете и за човешкото влияние върху него и как компаниите могат да ограничат причините за унищожаването на биоразнообразието.
- Биоразнообразието – определение и влияещи фактори
Биологичното разнообразие описва разнообразието от живот на Земята: повече от осем милиона вида растения и животни, които живеят на планетата, екосистемите, които ги поддържат, и генетичното разнообразие, което ги характеризира.
1.1. Какво е биоразнообразие?
Биологичното разнообразие трябва да се разглежда и в мащаба на историята на планетата: животът се е появил на Земята преди около 3,8 милиарда години и следователно сегашното състояние на биоразнообразието е резултат от много дълга еволюция.
Терминът биоразнообразие се появи сравнително наскоро, интересът към опазването на околната среда набира скорост от 70-те години на миналия век. Американският биолог и натуралист Едуард О. Уилсън участва активно в опазването на глобалното биоразнообразие, допринасяйки и насърчавайки изследванията в тази област. Всъщност той се смята за бащата на биоразнообразието поради факта, че през 1984 г. публикува Biophilia , труд, който изследва еволюционните и психологически основи на привличането на човечеството към естествената среда. В тази работа Уилсън за първи път представи идеята за биологичното разнообразие.
Тази концепция набра скорост едва с подписването на Конвенцията за биологичното разнообразие на срещата на върха за Земята в Рио през 1992 г. Биологичното разнообразие не само беше дефинирано, но чрез тази конвенция и последващите я беше установено, че правителствата и компаниите, отговорни за щетите на околната среда да поемат отговорност за тях чрез конкретни коригиращи действия и опазване на околната среда.
1.2. Фактори, влияещи върху биоразнообразието
Факторите, влияещи върху процесите в екосистемите, са: промяна на предназначението на земята, замърсяване , свръхексплоатация, изменение на климата и инвазивни видове.
Ето как петте основни фактора влияят пряко върху биоразнообразието:
Превръщането на естествената среда в изкуствена среда е основната причина за разрушаването и фрагментацията на екосистемите. Например, като изграждат язовири на реките, хората нарушават свободното движение и репродуктивния цикъл на определени животински видове.
Замърсяването на въздуха, почвата, водата, светлината и звука засяга всички аспекти на околната среда. Пластмасата замърсява околната среда и засяга всички организми, които я обитават.
Свръхексплоатацията на ресурсите сериозно компрометира функционирането на екосистемите и тяхното обновяване.
Изменението на климата засяга жизнените цикли на всички живи същества. Той също така влияе върху географското разпространение на видовете и по този начин върху хранителната верига. Екосистемите са отлични термометри за ефектите от изменението на климата и тяхното управление трябва да отчита наблюдаваните промени.
Доброволното или неволно въвеждане на инвазивни чужди видове от хората засяга всички среди и територии. Заплахата е особено силна в островните общности, които концентрират 74% от тези видове.
Въпреки това могат да се вземат предвид и пет косвени фактора, които оказват влияние върху биоразнообразието:
Развитие на икономическата активност: Глобалната икономическа активност днес е почти седем пъти по-голяма от преди 50 години и се очаква да продължи да расте. Много процеси на глобализация разрушиха регионалните бариери, отслабиха националните връзки и увеличиха взаимозависимостта между хората и нациите.
Демографска промяна: Населението на света се е удвоило през последните четиридесет години, достигайки 8 милиарда през ноември 2022 г. Фактът, че все повече хора живеят в градовете, увеличава търсенето на храна и енергия и следователно увеличава натиска върху екосистемите.
Социално-политически фактори: тенденцията към демократични институции, наблюдавана през последните 50 години, позволи появата на нови форми на управление на ресурсите на околната среда.
Културни и религиозни фактори: Културата определя начина, по който хората възприемат света и начина, по който определят своите приоритети.
Наука и технологии: развитието и разпространението на научни знания и технологии може, от една страна, да постигне по-голяма ефективност при използването на ресурсите и, от друга страна, да предостави средства за увеличаване на експлоатацията на природните ресурси.
Ако търсите връзка с услуги по екологичен одит, свържете се на адрес: https://www.xn--80adasbd8b.com!
Източник: извозва.соm